Welcome to our new site!

In Touch

In Touch 6/21/24

The folk with the Bryenne BaldEagle softball fundraiser join us to talk about the event…

In Touch 6/20/24

The folks from Sioux Falls Curling join us to talk about hosting the 2025 Olympic curling trials…

South Dakota high school football all-state teams released

Class 11AAA

OFFENSE
Quarterbacks: Tate Schafer, SF Lincoln and Hayden Groos, O’Gorman.

Tight Ends-Fullbacks-HBacks: Ryland Satter, O’Gorman; Dawson Siem, SF Lincoln; and Tayden Nave, SF Roosevelt.

Running Backs: Dreavin Hodge, SF Lincoln; Maverick Jones, O’Gorman and Jaxsen Grevengoed, SF Roosevelt.

Wide Receivers: Jack Smith, SF Lincoln; and Tytan Tryon and Max Carlson, Harrisburg.

Offensive Linemen: Navarro Schunke and Hudson Parliament, Brandon Valley; Adam Behrend and Tim Nunn, SF Lincoln; Thomas Martian, RC Stevens; and Lathan Wilcox, O’Gorman.

DEFENSE
Defensive Linemen:Thomas Heiberger, SF Jefferson; Thomas Risty, Brandon Valley; Brycen Mitchell and Luke Krempges, SF Lincoln; and Max Elrod, Harrisburg.

Linebackers: Caden Dowd and Gunnar Swift, Brandon Valley; Sam Just, Harrisburg; Tate Crosswait, RC Stevens; and Sullivan Schlimgen, O’Gorman.

Defensive Backs: Dawson Sechser, SF Jefferson; Kaleb Briest, Brandon Valley; Mason Wilson, SF Washington; Sawyer Tolk, SF Lincoln; and Henry Theobald, O’Gorman.

OTHERS
Athletes: Landon Dulaney, Brandon Valley; Rylan Aman, SF Jefferson, Isaac Jarovski, SF Lincoln; and Gideon Waldrop, RC Central.

Special Teams: Ryder Haas, Brandon Valley; and Braeden Feeldy, Harrisburg.

HONORABLE MENTION: Jack Thue, Sam Nolz and Dveyoyn-Bonwell-Witte, Brandon Valley; Talon Stief and Jackson Brouwer, SF Roosevelt; Carson Hughes, SF Jefferson; Logan O’Connor and Levi Danielson, Harrisburg; and Cael Meisman, RC Stevens.

All-American : Tate Schafer, SF Lincoln.

Class 11AA

OFFENSE
Quarterback: Lucas Kampshoff, Yankton.

Tight Ends-Fullbacks-HBacks: Jett Zabel, Pierre; Spencer Wientjes, Watertown; and Shaylor Platt, Yankton.

Running Backs : Juven Hudson, Watertown; Keegan DeYoung, Tea Area; and Avery Ligon, Aberdeen Central.

Wide Receivers : Tucker Gilmore, Yankton; Gavin Moeding, Huron; and Brayden Delahoyde, Spearfish.

Linemen : Caden Beauchamp, Watertown; Matthew Brewer, Pierre; Zak Juelfs, Sturgis; Bryce Beitelspacher, Aberdeen Central; Cayden Wavrunek, Yankton; and Connor Degen, Mitchell.

DEFENSE
Linemen : Emmit Andersen, Pierre; Carter Turek, Tea Area; Micah Hach, Watertown; and Aiden Werlinger, Sturgis.

Linebackers : Matthew Sheldon, Yankton; Trey Lewis and Chance Carda, Pierre; and Austin Johnson, Watertown.

Defensive Backs : Spencer Easland, Pierre; Cj Gainey, Huron; Ethan Vis, Tea Area and Jeremiah Schulte, Watertown.

OTHERS
Athletes : Cade Kaiser, Pierre; Aidan Hedderman, Sturgis; Connor Singrey, Mitchell; Jacob Jongejeugd, Tea Area and Seth Hamilton, Spearfish.

Special Teams : Josue Trujillo-Melgoaza, Yankton; and Owen Spartz, Watertown.

HONORABLE MENTION :Brock Moser and George Stalley, Pierre; Jason Fisher, Douglas; Cashton Caudell, Huron; Caden Langenfeld, Spearfish; Gavin Sundstrom and Kolter Robbins, Spearfish; Carson Ness and Tyson Prouty, Yankton; Cordell Rychlik, Aberdeen Central; and Bergan Tetzlaff, Brookings.

All-American : Juven Hudson, Watertown.

Class 11A

OFFENSE
Quarterback : Jack Henry, Dell Rapids.

Tight Ends-Fullbacks-HBacks : Cain Wallner, Canton; Crew Heier, West Central; and Kade Van Egdon, SF Christian.

Running Backs : Mason Stubbe, Dell Rapids; Canaan McCracken, Canton; and Chet Carda, West Central.

Wide Receivers : Zoan Robinson, Vermillion; Porter Ihnen, Lennox; and Cole Snyder, SF Christian.

Linemen : Kale Evans and Ryan McDaniel, Dell Rapids; Creighton Sandholm and Gavin Pischke, West Central; Canyon Burkard, Chamberlain; and Lincoln Semchenko, SF Christian.

DEFENSE

Linemen : Treyse Eastman and Quinn Carr, Dell Rpaids; Keaton Vessells, West Central; and Emmett Hanson, Milbank.

Linebackers : Aiden Geraets, Dell Rapids; Ryder Bailey, Custer; Kaden Van Otterloo, SF Christian; and Rollie French, Vermillion.

Defensive Backs : Cole Ruesink, Dell Rapids; Matt Anderson, Canton; Johnny Skyberg, SF Christian; and Trae Piel, Dakota Valley.

OTHERS

Athletes : Cruz Soulek, Chamberlain; Trey Gerdes, Lennox; and Jackson Boonstra, Dakota Valley.

Special Teams : Jacob Docter, SF Christian; and Levi Fitzgerald, Beresford.

HONORABLE MENTION :Levi Miller and Sawyer Donovan, Chamberlain; Boston Katzer, Lennox; Grant VanDenHul and Easton VanScoyk, Dakota Valley; Brayden Witte and Jacob Congdon, SF Christian; Jude Jarding, West Central; Hunter Richmond, Canton; and Robert Watkins, Beresford.

All-American : Mason Stubbe, Dell Rapids.

Class 11B

OFFENSE
Quarterback : Boden Schiller, Sioux Valley.

Tight Ends-Fullbacks-HBacks : Hudsyn Ruesink, Sioux Valley; Colby Carruthers, Tri-Valley; and Aiden Barfuss, Winner.

Running Backs : Camron Maciejewski, Hot Springs; Donovan Rose, Sioux Valley; and Jhett Breen, Wagner.

Wide Receivers :Ryder Michalek, Woonsocker-Wessington Springs-Sanborn Central; Garrett Merkley, Elk Point-Jefferson and Ray Travnicek, Parker.

Linemen : Noah Best and Spencer Calhoon, Winner; Robert Begalka, Deuel; Hudson Kempf, Elk Point-Jefferson; Logan Ringgenberg, Groton Area; and Levi Wieman, Parker.

DEFENSE
Linemen : Caleb Rickenbach, Hot Springs; Evan Fornia, Elk Point-Jefferson; Shawn Hammerbeck, Winner; and Isaac Nehlich, Tri-Valley.

Linebackers : Jake Gale, Elk Point-Jefferson; Colin Iverson, Hot Springs; Drake Lindberg, RC Christian; and Sam Kooima, Lead-Deadwood.

Defensive Backs : Trey Maaland, Deuel; Eli McFarland, Tri-Valley; Blake Larson, Woonsocket-Wessington Springs-Sanborn Central; and Aiden Fisher, Aberdeen Roncalli.

OTHERS
Athletes : Drake Gustafson, Bridgewater-Emery/Ethan and Josh Schaunaman, Aberdeen Roncalli.

Special Teams : Braden Peterson, Hot Springs; and Carson Timmins, Elk Point-Jefferson.

HONORABLE MENTION : Holden Havlik, Woonsocket-Wessington Springs-Sanborn Central; Colby Kolda, Miller/Highmore-Harrold; Wesley Schlabach and Braylon Marshall, RC Christian; Connor Hanson, Lead-Deadwood; Brent Bearman, Webster Area; Jason Zeeb, Bridgewater-Emery/Ethan; Braxton Knudson, Wagner; and Reese Smith, Tri-Valley.

All-American : Camron Maciejewski, Hot Springs.

Class 9AA

OFFENSE
Quarterbacks : Burk Blasius, Wall.

Fullback-HBack : Brock Tuttle, Hanson.

Running Backs : Jackson Remmers, Howard; Joey Foxley, Platte-Geddes; and Luke Bormann, Parkston.

Wide Receivers : Trevor Heinz, Ipswich; and Evan Stormo, Hamlin.

Tight End : Carson Griffith, Elkton-Lake Benton.

Linemen : Kade Grocutt, Howard; Will Jodozi, Parkston; Jack Ringling, Platte-Geddes; and Jameson Nebel, Hamlin.

DEFENSE
Linemen : Luke Koepsell, Howard; Blake Leiferman, Kimball-White Lake; Hayden Schroeder, Hanson; and Skyler Hanten, Platte-Geddes.

Linebackers : Brayden Jervik, Parkston; Austin Mantei, Leola-Frederick Area; Jackson Caba, Bon Homme; and Blake De Vries, Elkton-Lake Benton.

Defensive Backs : Taiden Hoyer, Howard; Iden Myers, Kimball-White Lake; and Broch Zeeb, Stanley County.

OTHERS

Athletes : Karsyn Feldhaus, Howard; and Maddux Brissette, Parkston.

Special Teams : Easton Neuendorf, Hamlin; and Brayden Sumption, Leola-Frederick Area.

HONORABLE MENTION : Tyson Stevenson and Zac VanMeeteren, Hamlin; Chet Peterson, Ipswich; Daniel Person, Britton-Hecla; Colton Brady, Stanley County; Rocky Ammann, Freeman-Marion/Freeman Academy; Weston Kayser, Hanson; Caden Oberbroekling and Kasen Konstanz, Platte-Geddes; Brodi Sundall, Wall; and Tanner Stein, Elkton-Lake Benton.

All-American : Brock Tuttle, Hanson.

Class 9A

OFFENSE
Quarterbacks : Tage Ortman, Canistota; and Hunter Cramer, Warner.

Fullback-HBack : Jose Topete-Lopez, Alcester-Hudson.

Running Backs : Rylee Veal, Harding County-Bison; Gavin Landmark, Deubrook Area; and Layton Terkildsen, Philip.

Wide Receivers : Jovi Wolf, Chester Area; and Moshe Richmond, Wolsey-Wessington.

Tight End : Brodey Sauerwein, Warner.

Linemen : Dominic Van Egdom, Alcester-Hudson; Dylan Rios, Deubrook Area; Preston Cavalier, Warner; and Dalton Reiff, Chester Area.

DEFENSE
Linemen : Brandon Kjetland, Canistota; Dan Peterson, Timber Lake; Brennan Glines, Harding County; and Adam Heyn, Castlewood.

Linebackers : Charlie Dunlany, Warner; Devon Landmark, Deubrook Area; Cayden Scott, Canistota; and Colden Kramer, Philip.

Defensive Backs : Jake Jorenby, Deubrook Area; Mattix Hausman, Estelline-Hendricks; and Brady Scott, Canistota.

OTHERS
Athletes : Ryker Peterson, Philip; and Gracen Hansen, Timber Lake.

Special Teams : Rylan Peck, Gregory; and J.P. Rogness, Deubrook Area.

HONORABLE MENTION : Layke Wold, Chester Ara; Lane Kuchenbecker, Jess Jones and Jensen Fitch, Philip; Wyat James and Camden Miller, Estelline-Hendricks; Ty Doblar, Canistota; Camron Eng, Castlewood; and William Hallaway, Alcester-Hudson.

All-American : Hunter Cramer, Warner.

Class 9B

OFFENSE
Quarterback : Layne Cotton, Faulkton Area.

Fullback-HBack : Landon Mudder, Avon.

Running Backs : Aziah Meyer, Avon; Nic Gaspar, Dell Rapids St. Mary; and Garrett Cramer, Faulkton Area.

Wide Receivers : Ryder Falkenhagen, Potter County; and Tom Aughenbaugh, De Smet.

Tight End : Trevor Gill, Herreid-Selby Area.

Linemen : Carson Leonhardt, Faulkton Area; Terran Talsma, Avon; Kaden Sayler, Herreid-Selby Area; and Emmitt Maher, Lemmon-McIntosh.

DEFENSE
Linemen : Landon Thury, Avon; Britt Carlson, De Smet; Jackson Maynard, Hitchcock-Tulare; and Jesse Torticill, Corsica-Stickney.

Linebackers : Charlie Deiter, Faulkton Area; Erik Salmen, Hithccock-Tulare; Paxton Bierema, Avon; and Carter Wright, Corsica-Stickney.

Defensive Backs : Carter Luikens, Potter County; Lucas Flemmer, Dell Rapids St. Mary; and Kadyn Fast, De Smet.

OTHERS
Athletes : Garrett Hermann, Kadoka Area; and Tyler Tjeerdsma, Avon.

Special Teams : Cooper Feddersen, Jones County; and Trace Van Regenmorter, De Smet.

HONORABLE MENTION : Jaxon Fulton, New Underwood; Hiroshi Picklesimer, Lemmon-McIntosh; Gus Kopecky, Faulkton Area; Gavin Barber, Sully Buttes; Collin Tisdall, Herreid-Selby Area; Grant Wilkinson, De Smet; and Gus Stout, Kadkoka Area.

All-American : Layne Cotton, Faulkton Area.

Share:

News